- Nauka języa polskiego

Jak uczyć się do matury z języka polskiego?

Nauka do matury z języka polskiego nie jest łatwa. Musisz zapamiętać wiele utworów, które mogą przydać Ci się podczas pisania rozprawki. Do tego musisz znać zasady poprawnej polszczyzny, umieć analizować dzieła literackie oraz mieć własne zdanie na wiele tematów. I ponad to wszystko: wstrzelić się w klucz. Jak więc przygotować się do matury z języka polskiego? Sprawdź nasze sposoby!

Zasady poprawnej polszczyzny

Wypracowanie, które musisz napisać podczas matury, jest wysoko punktowane. Możesz jednak stracić wiele punktów za błędy ortograficzne, interpunkcyjne, stylistyczne czy składniowe. Jeśli robisz ich mnóstwo, to nawet najlepsze argumenty użyte w rozprawce nie sprawią, że zdasz maturę na wysokim poziomie. Dlatego przypomnij sobie wszystkie zasady pisowni i ćwicz różne formy wypowiedzi.

Możesz pisać streszczenia, recenzje, analizy, rozprawki, opowiadania… a nawet teksty blogowe. Nie ważne, jaką formę wybierzesz, będziesz przybliżać się do lepszej pisowni. By sprawdzić swoje treści, możesz skorzystać z różnych narzędzi, które znajdziesz za darmo w internecie. Sprawdź, jakie błędy popełniłeś i przeanalizuj je, by kolejny raz ich nie zrobić.

Powtórka tekstów kultury

Na maturze możesz trafić zarówno na obrazy, wiersze, jak i opowiadania i całe powieści. Dlatego przez maturą skorzystaj z podręczników do językach polskiego, takich jak “Ponad słowami 3” (oraz innych jego części), “Oblicza epok 3” lub “Sztuka wyrazu 2”.

Dlaczego akurat podręczniki a nie internet? W internecie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, ale zajmie Ci to wiele czasu. W podręczniku wszystko masz podane na tacy, a dodatkowo ułożone w odpowiedniej kolejności chronologicznej zgodnej z epokami. Oprócz tego znajdziesz tam kontekst utworów, opisy epok oraz analizę różnych tekstów kultury. Dzięki temu szybko i sprawnie powtórzysz to, co najważniejsze.

Czytaj książki i podręczniki

Czytanie książek różnych autorów (niekoniecznie tych, których poznałeś na języku polskim) sprawi, że będziesz znał o wiele więcej dzieł literackich. Dzięki temu łatwiej wymyślisz argumenty do rozprawki, które będą pasowały do określonego tematu. Im lepiej będziesz znać jakąś powieść (nawet współczesną), tym lepiej się do niej odniesiesz. Nawet jeśli podczas matury ustnej dostaniesz o nią dodatkowe pytania, poradzisz sobie. Nie zawsze lektury szkolne zapadają nam w pamięci tak dobrze, jak lubiane przez nas powieści współczesne. Dlatego nie warto ograniczać się do dzieł z podręcznika.

Mamy nadzieję, że z naszymi poradami przygotowanie do matury i zdanie jej na wysokim poziomie będzie dla Ciebie o wiele łatwiejsze!